פטנטים, אתר הבית של היזמים בישראל
 
 
 

כתובתנו: רח' הבנים 14 (כניסה ב'), הוד השרון
טלפון: 09-740-1930

 

 


 
זכויות יוצרים במודעה
זאב פישר, עו"ד 15/08/2005 17:04:08

בהחלטה שניתנה לאחרונה בבימ"ש לתביעות קטנות, דחה השופט תביעה לפיצוי סטטוטורי בגין הפרת זכויות יוצרים במודעה.

המודעה הינה הזמנה לקורס מנהיגות לשומרי מסורת באוניברסיטת בר אילן.

מר ארנון בורוכוב ערך את המודעה שהוכנה על ידי מזמיני העריכה על מנת להתאימה לפרסום בפורום "זכויות ומוגבלות" באתר האינטרנט "חפוז". טענתו היא, כי הנתבע, מר נתן צברי, העתיק ושיבץ את המודעה באתר "המרכז" בפורום ליקויי שמיעה.

השופט ציין כי המקרה דנן נופל לגדר "יצירה נגזרת", אשר כדי לזכות בהגנה, עליה להתאפיין במקוריות ובשינויים נוספים לעומת היצירה המקורית. לטעמו של השופט השינויים הפונקציונלים כגון הקטנת מרווחים והתאמה להצגה באינטרנט שנעשו על ידי התובע הינם מזעריים, השפעתם על עיצוב המודעה ותוכנה הם חסרי חשיבות וככאלו אינם מעידים על המקוריות הנדרשת ביצירה לקבלת הגנה.

השופט קבע בהסתמכו על המבחנים השונים כגון:משך ההפרה, עוצמתה, אשמת המפר וכו´, כי גם אם היה מוצא כי לתובע זכות יוצרים וכי זכות זו הופרה, אין מקום לפסיקת פיצוי סטטוטורי אשר ביהמ"ש יכול לפסוק עת לא הוכח נזק מהפרת זכויות היוצרים.  

התביעה נדחתה. הוצאות המשפט בסכום של 1,000 ₪  הושתו על התובע.השימוש באתרי משרד ניוטון חיפוש פטנטים בע"מ משמעו הסכמה לתנאי השימוש באתרים, שהחשובים שבהם הינם כי כל האמור באתרים אלה אינו מהווה תחליף לייעוץ או לייצוג משפטי, וכי המשרד לא יהיה אחראי לכל נזק שיגרם כתוצאה משימוש באתרים. לקריאת תנאי השימוש במלואם...