דיני מחשבים

Google ו- Yahoo! מואשמות בהונאת קליקים

Yahoo!,Googleוחברות נוספות מתחום מנועי החיפוש הסתבכו בתביעה משפטית הקשורה בהפקעת מחירים של פרסום ה Pay per click.

התביעה הוגשה בפברואר בארה"ב בטענה כי Google ו- Yahoo! מפקיעות מחירים ממפרסמים, בנוסף הן משתפות פעולה האחת עם השניה להמשך הפקעת המחירים.

מודל ה Pay per click בו משתמשות Google, Yahoo! ואחרות, מדבר על תשלום של המפרסים לחברות בכל פעם שמשתמש מקליק על מודעה הנמצאת לצד תוצאות החיפוש, כל קליק עולה בממוצע בין 0.30 אירו ל0.50 אירו כאשר ככל שהמילה פופולרית יותר המחיר עבור הקליק עולה ויכול להגיע אף ל 10 אירו.

את התביעה מובילה חברה אמריקאית מארקנסו ששמה Lane´s Gifts and Collectibles, התובעת רוצה שביהמ"ש יכיר בתביעתה כתביעה ייצוגית. טענתה העיקרית היא כי Google, Yahoo!, , Ask Jeeves, America Online, Look Smart ו FindWhat גבו מהמפרסמים, בצורה לא ראויה, עבור הונאות קליקים.

תופעת הונאת הקליקים, הינה תופעה שלאחרונה הולכת וגדלה בתעשיית מנועי החיפוש. הניסיון מראה כי אנשים – כגון מתחרים או עובדים לא מרוצים, מקליקים שוב ושוב על מודעה על מנת לגרום להעלאת החשבון של המפרסם. דבר שיכול לעלות למפרסמים המון כסף ובנוסף קשה מאוד לאיתור.

Google, Yahoo!ומנועי חיפוש אחרים טענו כי יש להם מנגנונים המונעים הונאות קליקים והם מחזירים למפרסמים כספים שנגבו שלא כדין. אולם מכיון שהחברות לא ממהרות לספק פרטים וגם אלו הניתנים הינם כלליים, דבר שמוביל את המפרסמים לחשוד שמדובר בתופעה גדולה בהרבה יותר ממה שנאמר להם.

ארגון בשם Sempo, הפועל ללא מטרות רווח, פועל להגברת המודעות ולקידום השיווק במנועי הפרסום, טוען כי כמעט 60% מהמפרסמים מוטרדים מהונאות הקליקים אולם לא הצליחו לאתר את התופעה במלוא היקפה לפי דו"ח שפרסם הארגון בדצמבר 2004.

בעוד שרוב הנתבעות סרבו להגיב עד לרגע זה, Ask Jeeves אמרה כי היא מתכוונת להתגונן במלוא המרץ כנגד התביעה.