קניין רוחני

מלחמת הפטנטים, גוגל מול אורקל

השלב השני במשפט בין אורקל לגוגל החל, הראשונה טוענת כי גוגל מפרה שתי קבוצות פטנטים הקשורות לביצועי הזיכרון והמערכת עצמה באנדרואיד (מע´ ההפעלה של גוגל עבור מכשירים ניידים).
סוף החלק הראשון במשפט הראה כי השופט שנתן פסיקה לא השתכנע לחלוטין בהפרת הפטנטים על ידי גוגל וקבע כי אמנם קיים שימוש מסויים בפלטפורמת אנדרואיד אבל לא הגיע לכלל מסקנות על העניין המרכזי בתביעה במקרה של 37 פטנטים של אורקל בתחום ה JAVA API.

במהלך השבוע צפוי בית המשפט להחליט מה גובה הפיצוי אותו צריכה לשלם גוגל לאורקל, אם בכלל.

במרכז הפרשה עומדות שתי קבוצות פטנטים: "104 patents" ו "502 patents" שבבעלות אורקל משנת 1990 ועוסקים בשיפור יכולות המחשב, כאשר אורקל מאשימים את גוגל בשימוש בפטנטים אלו ללא האישורים המתאימים מהם.

מפתחי הפטנטים המקוריים של אורקל מחברת Sun Microsystems נקראו לעדות בחודש ינואר 2010 שהדגישו כי המכשירים הניידים המשווקים הינם בעצם מחשבים קטנים, וכל פעולה איטית /עיקוב כתוצאה מיכולות המחשב גורמות לחווית משתמש רעה ולכן היכולת לגרום להם "לרוץ" מהר יותר הוא אתגר טכנולוגי.

הטענה היא שללא שימוש בקבוצת הפטנטים "104 patents" שבבעלות אורקל, מע´ ההפעלה אנדרואיד הייתה פי 10 יותר איטית ממה שהיא כיום.

בעניין קבוצת הפטנטים השנייה "502 patents", אורקל טוענים כי גוגל עשו שינוי קוסמטי בלבד כאשר הטמיעו את שיטת ניהול הזיכרון שלהם בהפיכת הסימון על ידי אותיות לסימון על ידי מספרים, לדברי אורקל, שינוי זה אינו משנה את העובדה כי הפטנט שבבעלות אורקל הופר על ידי גוגל.