קניין רוחני

פיתוח מוצר

ישנם מספר שלבים חשובים מאוד לפיתוח מוצר ועל מנת שכל תהליך של פיתוח מוצר יהיה רלוונטי ונכון, צריך להכיר את כל השלבים ולראות כיצד ניתן לשים דגש על נקודות התורפה של כל שלב וכמובן שיש צורך מאוד גדול לעבוד עם האנשים הנכונים. שלבי פיתוח מוצר צריכים להיות מוכרים ובעלי בסיס מחקרי מאוד רחב.

אפיון צרכים וקהל יעד
כדי לפתח מוצר יש לבדוק מהם הצרכים שעליהם המוצר אמור לענות, מיהו קהל היעד ומהם האמצעים באמצעותם ניתן לשווק את המוצר לאוכלוסייה המיועדת או אפילו לאוכלוסייה הרחבה. מתוך כל התהליך הארוך צריך בסופו של דבר לצאת מוצר טוב וראוי שעונה על כל השאלות ופותר את הדבר המהותי שלשמו הוא נוצר.

לאפיין את המוצר בתצורה הראשונית
האפיון הראשוני של תהליך פיתוח מוצר זוהי מטרת העל ועליה מבוססת כל התוכנית. אפיון המוצר מדבר על נתונים רבים, החל מהדרך שבה המוצר אמור לענות על צרכי שוק ואוכלוסייה מוגדרים, דרך המראה שלו וכמובן כל הפונקציות שאמור המוצר לשמש את הצרכנים לצרכים השונים. הדרישה חייבת להיות מפורטת ומבוססת.

ייחודיות ויתרון תחרותי
נתון נוסף שצריך להוסיף ולבדוק אותו הוא ההבדל של המוצר המדובר ממוצרים אחרים של חברות מתחרות. יכול להיות שמוצר מביא רוח חדשה ורעננה לתחום ולענף והייחוד שלו חייב להיות כמה שיותר רלוונטי לפיתוח. פיתוח מוצר חדש חייב להיות בסגנון אחר, עם מאפיינים שיגדירו אותו בצורה שונה מאשר מוצרים מתחרים.

הקונספט הראשוני והמפורט
פיתוח מוצר בשלב הקונספט הוא מעט יותר מורכב משום שיש להגדיר את תהליכי הסימולציה שיצטרך המותר לעבור. הקונספט הראשוני מדבר על עיצובים ראשוניים ועל דרישות מערכתיות לעיצוב המוצר בתצורה מסוימת וזאת לאור נתונים כאלה ואחרים. גם מנגנוני ההפעלה של המוצר צריכים לבוא כאן לידי ביטוי באופן מהותי.

השלב של הקונספט המפורט יוצא משלב הדגמים ומתחילה העבודה האמיתית. כאן כבר אין הדמיות של סימולציה, אלא מודבר על ייצור של אב טיפוס שאיתו ניתן בסופו של תהליך לבחון מוצר מוגמר ולדעת כיצד ניתן באמת לשנות ולהתאים את המוצר לתנאים הרלוונטיים. פיתוח מוצר בשלב המפורט חייב להיות מדוקדק למדי.

הדגם הראשוני והפעילות המתוכננת
פיתוח המוצר בשלב הדגם האופציונאלי כבר חייב להיות חלק מפעילות החברה. מדובר על עבודה עם אב טיפוס שאיתו יש את האפשרות להמשיך ולהתפתח. הסימולציות בשלב הזה הופכות להיות יותר ויותר רלוונטיות משום שהקרבה לקו הסיום ממצה את כל היצירתיות מהשלבים הקודמים לכדי פעולה מוגמרת.

המוצר המוגמר חייב להתאים כמה שיותר למה שיימכר בסופו של דבר לאנשים בחנויות או בכל מקום אחר שבו המוצר אמור להיות משווק. על מנת שניתן באמת לשמור על סטנדרט עבודה מאוד גבוה, יש צורך לוודא כי המוצר המוגמר יתאים עד כמה שניתן למטרות הראשוניות של הפיתוח.