קניין רוחני

קניין רוחני

המאפיין הבולט של קניין רוחני זו העובדה שלא מדובר על קניין גשמי. יש כאן הבדל מאוד ברור בין כל מי שיש לו נכסים מוגדרים ומוכרים שניתן לגעת בהם או להבין שהם שייכים למישהו ובין קניין שאין לו ממשות מעבר לעובדה שהוא זה שהמציא ויצר זאת. קניין רוחני הוא פרי מחשבתו של אדם והתוצאה שייכת לאדם זה בלבד.

לא רבים מצליחים להבין את הנקודה, משום שההרגל הוא שאם יש לנו משהו מוחשי, ניתן לומר שהוא שלנו, אך אם יש לנו רעיון מקורי משלנו אין שום סיבה לומר שהוא שייך למישהו. הרי הרעיון הזה בא לקראת כולם, אז למה שלא יהיה שייך לכולם. זו הטעות הנפוצה ביותר, משום שקניין רוחני חייב להיות מוכר כקניין כזה חוקית.

לשמור על הקניין בכל דרך שהיא
אחד התחומים הבולטים ביותר בנושא של קניין רוחני הוא השירים והמוזיקה. אנו חיים בעולם שבו יש לכל אחד מחשב אישי וחיבור לאינטרנט ומה שאנו עושים זה להתחבר לכל הרשתות החברתיות ותוכנות ההורדה ובעצם אנו יכולים באופן טכנולוגי למדי לצרוך את כל השירים והמוזיקה שנחפוץ בה. הכל יכול להגיע אלינו למחשב.

המחשבה המלווה את המהלכים הללו היא זו האומרת כי כולנו חיים בכפר גלובאלי אחד קטן. נכון שמדובר על כפר גלובאלי גדול מאוד במונחים גיאוגראפיים, אך האינטרנט מקרב בין האנשים באופן אבסולוטי והדבר האחרון שאנו רוצים לעשות זה לשמר לעצמנו שירים טובים. תמיד הכי כייף לשתף, וכאן הקניין הרוחני נפגע.

זה טוב או לא טוב?
יש שיאמרו כי קניין רוחני הוא קניין לכל דבר ועניין וצריך לשמור עליו והדעה הרווחת היא שברגע ששירים, סרטים, תמונות וכל מה שמוגדר כקניין רוחני משותף ברשת, זוהי פגיעה חמורה בקניין הרוחני. נכון שהיוצרים נפגעים באופן כלכלי בוטה למדי, אך יש גם מי שרואים את הצד השני של המטבע ומבקשים להעלות זאת.

אם מצד אחד היוצרים נפגעים מבחינה כלכלית, יש שיאמרו כי היוצרים עצמם מקבלים חשיפה גדולה מאוד ברגע שהיצירות שלהם משותפות ברשת בכל פורום ואתר שהוא. אותם אנשים טוענים כי היצירה הרוחנית טיבה להיות ברוח וככל שיותר אנשים ייחשפו לאמנות הזו, כך יוכלו האמנים עצמם ליצור יותר עבור הקהל.

לשמור על פרופורציות
כמובן שצריך לומר כי עדיין מדובר על נקודת מבט משפטית וכי פגיעה בכל קניין רוחני שהוא מזיקה ולא חוקית בעליל. כן צריך לדעת כיצד מתמודדים עם זה והנקודה המהותית היא זו המעלה את הפן המוסרי. כאשר אנו מפעילים את המוסר שלנו, בעצם אנו מעלים את המחסום המונע מאיתנו להוריד שירים, סרטים וכיוצא בזה.

כל עוד אנו צורכים את הקניין הרוחני בצורה לגיטימית ומשלמים עבור האמנות, כך נוכל בהחלט להביא לידי ביטוי את הקשר הטבעי והנכון שיש בין האמן והקהל שלו.