קניין רוחני

שלבים בתהליך בניית אבטיפוס

במהלך פיתוח של פטנט /מוצר מגיעים לשלב בו בונים אבטיפוס אשר מהווה את המוצר הראשוני, מספק המחשה ברורה וממשית של המוצר, מראה את דרך תפעולו ותפקודו, מהווה מודל לפני הכנת תיק הייצור ומעבר אל שלב הייצור ולרוב מסייע ליזם למכור את הרעיון שלו כאשר הוא מציג אותו בפני משקיעים או קונים. בחלק משלבי הפיתוח של מוצר יש לקיים מספר סבבים של ניסויים ובדיקות עד שמגיעים לשלב בו מפתחים את המודל הסופי.

תהליך בניית אבטיפוס

בפיתוח מוצר ראשוני יש להמחיש את המוצר באופן הממשי ביותר. לכל מוצר יש פרמטרים ואספקטים שונים כמו עיצוב המוצר, צורה, ממשק משתמש ועוד. המחשת אופן פעולת המוצר והפעלתו, המחשת הנדסת המכלולים שלו והנדסת המוצר ניתנים להצגה בדרכים שונות ולכן נעזרים בתוכנות תלת מימד, דפוס תלת מימד, הכנת דגמים מכאניים לפי מפרט ידני והדמיות מחשב. המוצר הסופי מיוצר במפעל בעוד שאת המודל הראשוני מיצרים באופן ידני ופרטני.

תכנון אבטיפוס

תכנון אבטיפוס נדרש על מנת להפוך את המוצר משלב הרעיון לשלב ביצוע. שלב זה לוקח זמן ודורש תכנון מפורט. בשלב זה מכינים מפרט מלא של המוצר על כל היבטיו: מנגנון מכאני, תכנון הנדסי, עיצוב, תכנון חלקים, הנדסת חומרים, חשיבה על קהל היעד, צורכי המשתמשים, יצירת תחשיב עלויות ייצור, פיתוח הפטנט, הוצאות שיווק ועוד. בעת תהליך תכנון ופיתוח יעבוד צוות מהנדסים מתחומים שונים ויספק פתרונות טכניים הנדסיים תוך בחירת חומרי גלם וידאג לקבלת תקנים.

דרכי הצגת אבטיפוס

ישנן חמש אפשרויות להצגת אבטיפוס. הצגה חשובה למכירת הרעיון.

מודל בהדמיה ממוחשבת – באמצעות תוכנות תלת מימד מכינים הדמיה שתשקף את מראה המוצר ועיצובו, ותמחיש אותו במבחינה פונקציונלית בסביבת העבודה שלו.

מודל התכנות – מודל אשר בוחן את המוצר והרעיון מבחינת התכנות טכנולוגית ובוחן לעומק את המכאניקה של המוצר ואץ היכולות שלו. מודל זה נדרש רק לגבי מוצרים טכניים חדשים או למוצרים מכאניים בהם נדרש לאמת את יכולתם.

מודל חוויתי – מודל אשר מציג את הנדסת האנוש של המוצר ונותן תחושה באופן חוויתי מבחינת גודל, אחיזה ועוד.

מודל עיצובי – מודל אשר מציג את המוצר מבחינה ויזואלית ואסתטית. מודל זה מפותח ומיוצר באמצעות מדפסות תלת מימד או מכשירי חריטה וכרסום.

מודל עובד – מודל אבטיפוס מלא פרי תהליך בנית אבטיפוס, הוא הדומה ביותר למוצר הסופי אותו מעוניינים לפתח ולעבור לשלב ייצור. מודל זה הוא המורכב ביותר ולכן גם היקר ביותר מבחינת השקעה. הזמן שלוקח לסיים מודל זה הוא הארוך ביותר לעומת שאר המודלים.
פטנט

משרד הפטנטים אינו דורש מודל עובד בזמן רישום פטנט. נהוג לייצר מודל עובד לפני הרישום מכיוון שבזמן פיתוח מוצר מתמודדים המהנדסים בבעיות טכנולוגיות שיכולות להביא לפתרונות טכניים וטכנולוגיים חדשים שניתן יהיה להוסיף לפטנט בעת רישום.