פטנטים

פטנטים חופשיים

בשנים האחרונות מתחוללות תמורות משמעותיות בתפיסות החברתיות, העסקיות והצרכניות ברחבי תבל, לא מעט בזכות השפעתה של רשת האינטרנט. אחד העקרונות המנחים את הרשת הגלובאלית הינו זמינותם של משאבים, והדבר ניכר בפריחתם של רשתות חברתיות, פורומים ופרויקטים ייחודיים כדוגמת ויקיפדיה. גם המונח פטנטים חופשיים משקף את עיקרון השיתופיות, וכיום פועלים ברשת מספר אתרים המציעים לגולשים להתרשם ולהעלות רעיונות למוצרים ופיתוחים בחינם, מבלי לרשום אותם ברשות הפטנטים.

פטנטים חופשיים – איך זה עובד ?

פטנט הינו זכות למנוע מאחרים שימוש ולכן המונח פטנט חופשי הוא פרדוקס בפני עצמו. הסיבה שהשימוש בו כל כך נפוץ נובע מכך שבשפה העברית השתרש המונח פטנט לכל המצאה חדשה. פטנט חופשי הו למעשה המצאה המתפרסמת לרשות הכלל מבלי לבקש עליה פטנט.

למעשה מדובר בתהליך פשוט מאוד: בעל הרעיון נכנס לאתר אינטרנט ייעודי ומתאר את המצאתו. הפרטים נשמרים באתר ומוצגים על גבי דפיו, וכל גולש הנכנס לאתר מוזמן להתרשם מההמצאה. מכיוון שהעלאת רעיון לאתר נעדרת תוקף משפטי המגן עליה כפטנט, אין כל הגנה על יישומו ועל השימוש בו על ידי אנשים אחרים. יחד עם זאת, באתרים מסוימים ישנה אפשרות להרוויח כסף מההמצאה, למשל אם יזם כלשהו התלהב ממנה ומבקש להשתמש בה. במקרה זה אין היזם מחויב בחוק לשלם לבעל הרעיון, אך ברוח השיתוף יכול הוא לפנות אליו ולסכם על תמורה הוגנת. אפשרות נוספת מתקיימת כאשר היזם מבקש להסיר את מודעת הפטנט החופשי מהאתר, על מנת שיוכל להתקדם בבחינתו המעשית, וההסרה כרוכה בתשלום לבעלי האתר ולהוגה הרעיון.

יתרונותיהם של פטנטים חופשיים

לצד החיסרון המרכזי, שהינו היעדר זכויות משפטיות על פטנט ומכאן סיכוי קלוש ביותר להתעשר ממנו, לפטנטים החופשיים יתרונות מרובים:

· רווח לכל – הפטנטים החופשיים מוצגים לעיני כל בשפה פשוטה וברורה, וניתן לקבל מהם השראה או להמשיך לברר לגבי אפשרויות היישום מבלי להסתכן בתביעה. כך גדל אוצר הרעיונות וההמצאות הנתונים לשימושו של המין האנושי.

· תהליך קצר ופשוט – רישומו החוקי והרשמי של פטנט כרוך בתהליך מורכב וארוך, הכולל חיפוש במאגרי הפטנטים אחר רעיונות דומים, עריכת הפטנט, הגשת הבקשה ואישורה. לעומת זאת, את הפטנט החופשי ניתן להעלות במהירות ולזכות בחשיפה לעיניהם של גולשים ויזמים.

· עלויות – על מנת לזכות באישור מטעם רשם הפטנטים נדרשת השקעה כספית נכבדת, הכוללת תשלומים ואגרות לרשויות, והסתייעות בשירותיהם של גופים מקצועיים כדוגמת חברה לאיתור פטנטים, עורך, מהנדס ושרטט. מאידך, העלאתו של הפטנט החופשי לרשת איננה כרוכה בתשלום.

· הזדמנות עסקית – הפטנט החופשי מפגיש למעשה בין הוגה הרעיון ליזם, ולמרות שאינו מוגן בחוק עדיין מתאפשרת עבודה משותפת במקרים מסוימים.

למי זה מתאים ?

אנשים רבים חושבים מדי יום על שיפורים וחידושים, אך הרעיונות אינם מגיעים לכלל רישום או יישום בשל התהליך המורכב והיקר. מכאן שפטנטים חופשיים מתאימים לכל אדם שבאמתחתו רעיון או המצאה, אך נעדר את אורך הרוח או היכולת הכלכלית להביאו לכדי רישום. בנוסף, הפטנט החופשי מתאים ליזמים התרים אחר המצאות ופיתוחים, היכולים להתרשם באופן פשוט וזמין מהרעיונות שהועלו לאתר. כמו כן, הפטנט החופשי מתאים לכל אדם שהמצאות חדשות מרתקות אותו, שמתעניין בדרכים לשיפור העולם, והשואף לקבל השראה מרעיונותיהם של אחרים.