פטנטים

פטנטים למכירה

פטנט הוא זכות למנוע מאחרים ניצול של המצאה ובתור שכזה הינו נכס סחיר לכל דבר ועניין. כמו כל נכס, למשל כגון דירה, גם נכס רוחני כמו פטנט ניתן למכור או להשכיר.

באנאלוגיה לדירה אם יש בבעלותי פטנט אני יכול למכור אותו (להעביר בעלות) או להשכיר אותו (חוזה תמלוגים) ועל מנת למצוא קונה אני יכול לפרסם אותו, לתת אותו למתווך או לחכות שמישהו יראה אותו וייצור עימי קשר לשאול אם אני מוכר.

ניתן להציע פטנטים למכירה על ידי פנייה יזומה לחברות בתחום ההמצאה, אבל לא רק.בחלק גדול מהמקרים אפשר לסכם עם חברות למסחור פטנטים שהם יקנו או יטפלו באותו פטנט למכירה. חברות מסחור פטנטים מחפשות בעיקר פטנטים למכירה שידוע כבר שמישהו מפר אותם.

.

איך להעריך שווי פטנט?

שווי הפטנט המוצע נקבע על ידי כוחות השוק ואין כללים ברורים להערכת שווי של פטנט למכירה או של תמלוגים על זכויות שימוש בפטנט.

חברת מודו הישראלית נאלצה להציע את הפטנטים שלה למכירה בעקבות כניסתה לשלב של כינוס נכסים. חברת קינגסטון, הציעה לכונס סכום של 5 מיליון שקלים והיתה לפני סגירה, אך מיד עם זיהוי הפוטנציאל נכנסו לתמונה גם חברות נוספות כמו גוגל, Silent River ו-Wi-Lan. לבסוף, הוחלט כי תיערך מכירה פומבית של פטנטים שבסופה זכתה גוגל במכרז בסכום של כ-17 מיליון שקלים. המחיר נקבע כמו בכל שוק בהתאם להיצע ולביקוש. חברות בתחום הסלולר מעוניינות לחזק לעצמן היום את תיק הפטנטים על מנת לאפשר לעצמן חופש לפעולה בתוך התחום הצפוף הזה. גוגל אף רכשה מאוחר יותר גם את מוטורולה מוביליטי ב-12.5 מילארד דולר במטרה לחזק עוד יותר את תיק הפטנטים שלה.

שווי של בקשת פטנט

כמו קרקע שטרם הופשרה גם בקשת פטנט, עד שהיא לא מאושרת כפטנט, היא שווה פחות. בקשות לפטנט הינן נכס שיכול להתפוגג במידה והפטנט לא יאושר על ידי בוחני הפטנטים ולכן הקונה הפוטנציאלי לא יהיה מעוניין לשלם סכום גדול על בקשת פטנט שלא ידוע מה יעלה בגורלה. יחד עם זאת לבקשות פטנט יש ערך כלכלי רב לחברות סטארט-אפ שכן הן מעין פוטנציאל שעוזר לחברה לגייס את ההון הראשוני הדרוש להן לטובת הפיתוח.

חיפוש פטנטים לפני מכירה

בעל דירה המעוניין לעניין קונים פוטנציאלים יכול להביא חוות דעת של גורם שלישי שיתמוך במחיר אותו הוא מבקש על הדירה. למשל שמאי או תכנית עירייה וכו´. גם בעליו של פטנט יכול להביא מסמכים מטעם צד ג´ שיעלו את המחיר. דוגמה למסמך כזה הינה דוח חיפוש פטנטים שיראה שהמוצר אינו צפוי להפר פטנטים אחרים או במקרה של בקשת פטנט שטרם אושרה, דוח חיפוש פטנטים יוכל להראות שהבקשה צפויה להיות מאושרת שכן היא היתה הראשונה בעת שהוגשה.

חיפוש פטנטים לפני קניית פטנט

כמו שקוני דירות מבצעים בדיקות לפני רכישת דירה, טוב יעשה רוכש הפטנט שמעוניין בקניית פטנט למכירה אם יבצע חיפוש פטנטים מקצועי בטרם ייכנס למו"מ על קניית פטנט. דוח החיפוש יוכל להציף לשולחן המו"מ פטנטים אחרים שאולי המוכר לא הציג לקונה (בכוונה או בתום לב) ושעלולים להפחית משמעותית את שווי הפטנט שכן הוא מושפע מפטנטים אחרים הרשומים בתחום.

כלכלת שוק הפטנטים

שוק הפטנטים בו מוצעים פטנטים למכירה או/ו פטנטים לקניה פועל כשוק משוכלל בו השחקנים וכוחות השוק קובעים את המחירים בהם הם נסחרים, על ידי בדיקה מקצועית הן כמי שמבקש לקנות פטנט או למכור פטנט ניתן להשפיע בצורה משמעותית על הערכת השווי ועל המחיר של הפטנט המדובר, בדיקת כמו חיפוש פטנטים, חיפוש פטנטים בתחום, חיפוש פטנטים קרובים, חיפוש ואיתור מוצרים המשתמשים בפטנטים דומים או זהים, כל אלו ועוד משפיעים בצורה ישירה על שווי הפטנט והכרחיים בכל עיסקה של קנית פטנט או מכירת פטנט החל מרגע המשא ומתן ועד לסגירת העיסקה.