פטנטים

"Google” Vs. “Patent Troll”

"טרול פטנטים" (“Patent Trolls”) זהו הכינוי הרווח בקרב חברות ההיי-טק והעוסקים בקניין רוחני, לעו"ד ומשקיעים אשר משתלטים או רוכשים במחיר נמוך פטנטים אשר ניתנו לחברות כושלות בשוגג. משהפכו לבעלי הפטנט יכולים הטרולים לאיים בהשבתת חלק גדול מתעשיית המחשבים באמצעות צווי בימ"ש, זאת גם במידה והפטנט ניתן על מאפיין מינורי.

דוגמא מפורסמת לפעולתם של הטרולים היא "טרול פטנטים" אשר רכש זכויות על פטנט ב 50 אלף דולר וטען כי חברת "Intel" מפרה אותו החל ממעבד הפנטיום 2 והלאה.בהתאם לכך תביעתו נאמדה ב- 7 מיליארד דולר! במקרה זה ה"טרול" הפסיד בתביעה, אך "Intel" נאלצה לבזבז 3 מיליון דולר על ניהול המערכה המשפטית.

Rates Technology, Inc”“היא הטרול בעניינו, כאשר יריבתה הפעם היא לא אחרת מאשר האימפריה העולה "גוגל" ((Google. תביעתה של חברת "RTI" מבוססת על השימוש של “גוגל” בטכנולוגיית ה "VOIP" )בירור התביעה יחל בפברואר 2006( .

בראיון שנערך עם Jerry Weinberger, מנכ"ל חברת“RTI”, התברר, כי חברתו הייתה מעורבת ב 25 ליטיגציות משפטיות במהלך 15 השנים האחרונות, כאשר לטענתו ברובן נאלצו החברות הנתבעות להגיע להסדרים.
ניתן לשער, כי הסיבה לכך נעוצה בעלות הגבוהה של ניהול הליך משפטי (בממוצע 2 מיליון דולר) לעומת דרישת התשלום החד פעמי ש”RTI” מציבה בפני החברה בגין השימוש.

לעת עתה, "גוגל" לא נכנעה לדרישת”RTI”, והתביעה תחל, כאמור, להתברר בפברואר הקרוב.