פטנטים

בחירת עורך פטנטים

בעליה של המצאה מסוימת יכול אמנם לערוך את הפטנט בעצמו, אך אפשרות זו אינה מומלצת עקב הצורך בידע מעמיק וניסיון מקיף בענף הפטנטים ובהשלכותיו המשפטיות וההנדסיות. יחד עם זאת, עריכת פטנטים מקצועית איננה זולה ועומדת על סכומים של אלפי דולרים, כך שחשוב לבחור עורך פטנטים מקצועי ומתאים שיספק לכם שירות אישי ואיכותי. על מנת לבצע בחירה נכונה רצוי להבין את מהות המקצוע, הכישורים ותפקידו בפועל של עורך הפטנטים.

מהי עריכת פטנטים

למעשה, עריכת פטנט הינה תרגום של רעיון או המצאה לכדי מסמך בעל תוקף משפטי, הכתוב וערוך בפורמט מקובל ובאופן ברור ומדויק. על פי החוק מסמך זה יכול להיכתב על ידי הממציא עצמו או על ידי עורך פטנטים רשמי ומוסמך. המסמך מוגש כבקשה לרישום פטנט לידי רשם הפטנטים שבמשרד המשפטים.

מיהו עורך פטנטים

עורך פטנטים הינו איש מקצוע בעל השכלה אקדמית בתחום הנדסי או מדעי, אשר התמחה בעריכת פטנטים במוסד מוכר ומאושר, ועבר בהצלחה את בחינות משרד רשם הפטנטים. לאחר שצלח את הבחינות מקבל בעל המקצוע רישיון תקף של רשם הפטנטים בישראל, המוענק על ידי משרד המשפטים.

תפקידיו של עורך פטנטים

תפקידו של עורך פטנטים מורכב מקשת רחבה של נושאים הקשורים בפטנטים ובקניינים רוחניים, וחלה עליו חובת סודיות וחיסיון כמו זו החלה על רואי חשבון ועורכי דין. עיקרי תפקידיו של עורך הפטנטים הינם:

סיוע באיפון חיפושי פטנטים וניתוחם לבדיקת ראשוניות ההמצאה. בחינת וניתוח ההמצאה מבחינת מאפייניה הטכנולוגיים ובהתבסס על נתוני חיפוש פטנטים שבוצעו עבורה. תכנון קונספט נכון עבור ההמצאה לקראת בקשת הרישום. הכנת בקשה בכתב וניסוח תיקונים, השגות ותשובות עבור רשם הפטנטים. זאת לכל אורך הליך בדיקת הבקשה ועד לאישורה או דחייתה הסופיים. ייעוץ להגנת קניין רוחני – מתן מידע וכלים שיעזרו לבעל קניין רוחני להגן על זכויותיו באופן פרטני וכללי, לרבות בתחומי הפטנטים, זכויות יוצרים וסימנים מסחריים. הגשת בקשות נוספות להגנה על קניין רוחני בארץ ובעולם. הדרכה וייעוץ אודות זכויות וחובות קניינות החלות על הלקוח ועל אחרים, והמותר והאסור בחוק. המלצה על אמצעים כדאיים למציאת משקיעים ויזמים.

בחירת עורך פטנטים

בעת בחירת עורך פטנטים יש לתת עדיפות לאיש מקצוע מנוסה ומוסמך בעל רישיון תקף. כמו כן, מומלץ לבדוק את כישוריו השונים ואת היקף וטיב הסיוע שהוא מספק במסגרת עבודתו:

עדיף לבחור בעורך שהינו מהנדס או מדען בתחום ההמצאה אשר יכול לספק הערכה מדויקת ומקצועית לגבי מאפייני ההמצאה והאפשרויות לשפרה. חשובות מאד יכולות עורך הפטנטים לתכנון אסטרטגי של ההמצאה בכל שלבי בדיקתה על ידי רשם הפטנטים. תודעת שירות גבוהה- עורך המספק ללקוחותיו הדרכה והכוונה מלאות אודות האמצעים והכלים הקיימים לשמירה ולהגנה על קניינם הרוחני, והכרת זכויותיהם וחובותיהם בחוק. איש מקצוע המספק ליווי אישי, שוטף וצמוד לאורך כל הליכי בקשת רישום הפטנט. יכולת וניסיון בהגשת בקשה לרישום פטנטים בחו"ל וליווי הליכים מתקדמים כגון ערעור על החלטות הבוחן.