פטנטים

מונחים באנגלית בענף הפטנטים ומשמעותם

תחום הפטנטים חוצה יבשות ולכן כל מי שעוסק בו באופן רציני נדרש להכיר מספר מונחים מקצועיים בשפה האנגלית. המונח הבסיס ביותר הוא כמובן patent, כלומר פטנט, שפירושו זכות קניין רוחני הניתנת עבור המצאות של מוצרים או תהליכים טכנולוגים תעשייתיים שנרשמו בלשכת הפטנטים של המדינה. הפטנט מעניק לבעליו זכות בלעדית לשימוש, פיתוח ומכירת המוצר לתקופה מוסכמת מראש, בדרך כלל של עשרים שנים. יש לציין כי תגלית מדעית או רעיון שיווקי אינם נחשבים כפטנט.

Israeli patent – פטנט ישראלי

Israeli patent – פטנט ישראלי הינו פטנט שנרשם ואושר על ידי לשכת הפטנטים בישראל, ואשר עמד בכול התנאים והדרישות של תקנות וחוק הפטנטים הישראלי. ההכרה החוקית מגנה על יזמים וממצאים ומונעת את מכירת, העתקת או שכפול של המצאות ללא אישור בעליהן. ישראל הינה מדינה המוכרת כמקור לפטנטים חשובים ופורצי דרך בקשת רחבה של תחומים. קבלת האישור לפטנט ישראלי כרוכה בהליך בירוקראטי ארוך וסבוך העלול להימשך אף יותר משלוש שנים, והכולל רישום, אישור בקשת רישום, בחינת הבקשה לפטנט ואישור הבקשה.

Patent search – חיפוש פטנטים

patent searchחיפוש פטנטים הינו הליך בדיקה חשוב הנערך לגבי כל המצאה המבקשת להירשם כפטנט. הבדיקה מבוצעת במטרה לבדוק את זכות הרישום הראשוני. כיום מאגרי המידע במרבית מדינות העולם המערבי, וביניהם האמריקאי, האירופאי והישראלי, פתוחים לחיפוש מצד הקהל הרחב גם ברשת האינטרנט אולם נדרשים מקצועיות וניסיון רב על מנת לבצע חיפוש יעיל באותם מאגרים.

Provisional patent – פטנט פרוביזורי

Provisional patent – פטנט פרוביזורי המכונה גם פטנט זמני, קיים בחוק הפטנטים האמריקאי כבר משנת תשעים וחמש. סוג זה של פטנט מאפשר שמירה זמנית של זכויות הבקשה למשך תקופה של כשנה, כשבסיומה יידרש הממציא להגיש בקשת פטנט קבועה.
הליך רישום פטנט זמני – Provisional Patent Application – הינו מהיר יותר וכרוך בעלויות נמוכות יחסית לבקשת הרישום הקבועה. כמו כן, בימינו בקשת רישום זמנית תקפה גם עבור בקשת רישום בינלאומית בהתאם לאמנת PCT- Patent Cooperation Treaty המנוהלת על ידי האו"ם באמצעות הלשכה בינלאומית של הארגון העולמי לקניין רוחני.

הלשכה המכונה World Intellectual Patent Organization – WIPO ממוקמת בג´נבה וחברות בה למעלה ממאה ושמונים מדינות כולל ישראל. יחד עם זאת, חשוב לדעת שבישראל לא קיימת אפשרות להגשת בקשות פטנט זמניות, אך על ידי רישום פטנט זמני בארה"ב ניתן לקבל זכות בכורה על פי אמנת PCT במהלך שנת הבקשה הזמנית, וזאת בכול מדינה החתומה על האמנה כולל ישראל.

Patent pending – פטנט בבחינה

Patent Pending – פטנט בבחינה הינו ביטוי המתאר את תקופת ההמתנה שבמהלכה נבחנת ההמצאה וכשירותה להירשם כפטנט. תקופת ההמתנה מתחילה מרגע הגשת בקשת הפטנט לראשונה, המכונה תאריך הבכורה, ועד ליום רישומו כפטנט. בתקופה זו ההמצאה עדיין איננה מאושרת כפטנט ולבעליה אין הגנה משפטית, אך במידה והיא תאושר יוכל הבעלים לתבוע רטרואקטיבית שימוש בפטנט שלא בהסכמתו במהלך תקופת ההמתנה.